Bezbariérový Berlín na bezbariérovom aute

Naše vybehané, vymodlené a dlho očakávané nové upravené auto s nájazdovou rampou konečne parkovalo u nás doma. Chceli sme ho prevetrať na dlhšej trase a príležitosť sa naskytla veľmi rýchlo. Koncert Coldplay v nemeckom hlavnom meste Berlín!

Berlín je nádherné mesto s bohatou históriou, preto sme vedeli, že príjemné spojíme s užitočným a okrem koncertu navštívime aj centrum mesta a jeho rôzne pamiatky či múzeá. V prvom rade sme si však museli objednať lístky na vytúžený koncert a zabookovať izbu v hoteli, ktorý bude vhodný aj pre ľudí na vozíku.  Po dlhšom pátraní a brázdení po internete sme našli AZIMUT – Hotel Berlin City South, ktorý bol nielenže bezbariérový, ale aj cenovo dostupný, nakoľko sa nachádzal viac na okraji Berlína. Disponoval krásnou a priestrannou bezbariérovou izbou, ku ktorej prislúchala obrovská kúpeľňa s vyspádovanou podlahou, takže sme sa nemuseli trápiť so žiadnym sprchovým kútom, či vaňou. Vyhradené parkovanie bolo priamo pred vstupom do hotela.

Bezbarierová kúpeľna v AZIMUT Hotel Berlin City South
Bezbarierová kúpeľna v AZIMUT Hotel Berlin City South

 

Smer Berlín

V pondelok ráno, 27. júna 2016, sme sa vydali na prvú dlhú cestu našim bezbariérovým autíčkom z Bratislavy, cez Prahu, Drážďany až do cieľového Berlína. Cesta bola bezproblémová a v celku rýchla, spríjemňovali nám ju kvalitné nemecké diaľnice a vďaka klíme v aute sa to naozaj dalo vydržať.  Po dlhej ceste sme sa v prvý deň zmohli už len na večeru a pokojný spánok v tichej časti Berlína.

Na ďalší deň sme hneď skoro ráno zamierili do centra. Parkovanie sme chvíľu hľadali, ale neskôr sme našli vyhradené miesto pre vozičkárov. Je super, že parkovacie karty majú európsky rozmer. Potom sme už všade „chodili pešo“, keďže mesto je celé bezbariérové. Podarilo sa nám navštíviť Holocaust Memorial – pomník zavraždeným Židom. 2711 kusov betónových monolitov pripomína náhrobné kamene. Tie majú predstavovať paralelu medzi pomníkmi a sarkofágmi. Tmavosivá farba betónových blokov má pripomínať popol po zosnulých. Pomníky sú postavené na zvlnenom podklade a keď ste niekde hlboko uprostred, máte pocit, že sa všetko naokolo s vami točí a vo vás to vzbudzuje pocit neistoty.

Holocaust Memorial - pomník zavraždeným Židom
Holocaust Memorial – pomník zavraždeným Židom

Brandenburdská brána stála za to!

Hneď po zhliadnutí pomníka sme samozrejme nemohli vynechať najznámejšiu pamätihodnosť Berlína a významný symbol tohto mesta. Na konci druhej svetovej vojny bola Brandenburská brána veľmi poškodená delostreľbou nemeckej armády, no v polovici 20.storočia bola opäť zrekonštruovaná. A zhodli sme sa, že vyzerá naozaj nádherne.  Napravo od Brandenburskej brány sa nachádza Ríšsky snem, ktorý je prístupný aj pre vozičkárov.

Brandenburská brána
Brandenburská brána

Musíte si však dopredu rezervovať miesto na konkrétny čas a keďže nám sa nechcelo čakať v dlhočiznej rade, obzreli sme si ho len zvonku. Neskôr sme sa presunuli na známe berlínske námestie Alexanderplatz, kde sa po krátkej prechádzke ženská posádka odpojila, pretože chcela okúsiť na vlastnej koži známy obchod Primark. Mužská posádka sa vydala preskúmať dostupnosť známej berlínskej televíznej veže. Žiaľ táto dominanta nie je pre vozičkárov prístupná, pretože k výťahu vedie niekoľko desiatok schodov.

Berlínska televízna veža
Berlínska televízna veža
Románsko-gotický kostol Panny Márie
Románsko-gotický kostol Panny Márie

Chuť sme si napravili hneď kúsok vedľa v celosvetovo známom múzeu Body Exhibition, kde sme mohli vidieť rôzne časti ľudského tela, vnútorné orgány a mnoho zaujímavého sme sa naučili. Priestory múzea boli kompletne bezbariérové a príjemným bonusom bol aj bezplatný vstup pre našich osobných asistentov.

Body Exhibition
Body Exhibition

Ďalší deň bol opäť bohatý na zážitky. Navštívili sme obľúbené miesto turistov Checkpoint Charlie. Toto miesto bolo hraničným miestom v Berlíne, patril k najznámejším priechodom rozdeleného Berlína. Spájal americký a sovietsky sektor mesta.

Checkpoint Charlie
Checkpoint Charlie

 

Navštívili sme aj poučné múzeum Typography of Teror

V blízkosti sa nachádza múzeum Topography of Teror.  Je to veľmi zaujímavé vlastivedné, voľne dostupné múzeum, ktoré sa z veľkej časti rozprestiera v exteriéri. Ponúka pohľad na históriu Nemecka počas nacistickej éry. Múzeum lemuje originál berlínsky múr a je úplne dostupné aj s vozíkom.

Múzeum Topography of Teror. V zadu je vidieť pozostatky Berlinského múru.
Múzeum Topography of Teror. V zadu je vidieť pozostatky Berlinského múru.

Poslednou zastávkou pred koncertom bolo Spy Museum (špionážne múzeum), ktoré nás vnieslo do temnej ríše špionáže. Mali sme možnosť spoznať rôzne techniky a spôsoby, ktoré využívali špióni od dávnej minulosti až po súčasnosť. Múzeum bolo opäť prispôsobené aj ľuďom na vozíku a nechýbala ani bezbariérová toaleta.

Špionážny dáždnik v Spy múzeu
Špionážny dáždnik v Spy múzeu

Skvelý Coldplay

Potom nás už naše kolieska viedli k domovskému stánku futbalového klubu Herthy Berlín, priamo k Olympijskému štadiónu s kapacitou až 70tisíc ľudí. Parkovanie pred štadiónom bolo bezproblémové opäť vďaka našej parkovacej karte. Po povinnej osobnej prehliadke sme sa dostali do útrob štadiónu, ktorý má kapacitu až 100 miest vyhradených pre vozičkárskych návštevníkov. O bezbariérové wc opäť nebola núdza, preto môžeme tvrdiť, že štadión bol vybavený skutočne na úrovni. Nie nadarmo dostal od UEFA hodnotenie v podobe piatich hviezdičiek. Krátko pred deviatou začala hrať naša obľúbená skupina Coldplay. Vidieť obrovský štadión naplnený do posledného miesta bolo ohromujúce.

Plný Olympijský štadión v Berlíne na koncerte Coldplay
Plný Olympijský štadión v Berlíne na koncerte Coldplay

Fanušikovský záznam koncertu Coldplay v Berlíne

Po nádhernom koncerte sa nám z Berlína odchádzalo ťažko. Máme však krásne spomienky na úžasné bezbariérové mesto, kde sa určite opäť radi vrátime.


Ak sa vám článok páčil, zdieľajte ho s kamarátmi.

Ďakujem.

About Martin Rybarčák

Rád spoznávam Slovensko z môjho elektrického vozíka, ktorý mi dáva krídla. Vo voľnom čase píšem recenzie z mojich bezbariérových ciest. Pohltilo ma SEO, WordPress a Marketing. Nahliadnite do môjho života.