Čo vidieť v Humennom | Tipy na výlety a turistiku

co viediet v humennom - tipy na výlety po okolí

Humenné je mesto na východnom Slovensku v Prešovskom kraji. Je to druhé najväčšie mesto historického Zemplína a zároveň centrum Horného Zemplína. Humenné má čo ponúknuť všetkým návštevníkom a turistom v celom regióne.

Humenský zámok

Zámok v Humennom je niekdajšie sídlo dynastie Drugetovcov postavené v renesančnom štýle a prestavané  do novobarokového po tom, čo sa stal majetkom Andrášiovcov (1812). Je národnou kultúrnou pamiatkou spolu s priľahlým parkom. V kaštieli sa nachádza Vihorlatské múzeum. Je to jedna z najväčších a najrozľahlejších stavieb kaštielneho typu na Slovensku. Tento rok premenoval Humenský kaštieľ na Humenský zámok. Nezabudnite navštíviť vnútornú časť expozície kde môžete vidieť bytovú kultúru šľachty od obdobia renesancie po 20. storočie.

Humenský kaštieľ
Humenský kaštieľ

Vihorlatské múzem – Expozícia ľudovej architektúry a bývania

Expozícia ľudovej architektúry je umiestnená asi 200 m od budovy kaštieľa. Reprezentuje ľudovú drevenú architektúru východokarpatskej oblasti. Bola vybudovaná v rokoch 1974 – 1982 a sprístupnená verejnosti v roku 1984. Nachádzajú sa tu najtypickejšie stavby ľudovej architektúry a jedna sakrálna stavba. Hlavným stavebným materiálom objektov je drevo, hlina a slama.Drevený kostolík svätého archanjela Michala z Novej Sedlice je z roku 1764 a bol pôvodne vybudovaný bez použitia jediného klinca. Vihorlatské múzeum patrí medzi národné kultúrne pamiatky Slovenska.

Vihorlatské múzem - Expozícia ľudovej architektúry a bývania v Humennom
Vihorlatské múzem – Expozícia ľudovej architektúry a bývania v Humennom

Zrekonštruované námestie Slobody

Humenné ma pekne zrekonštruovanú pešiu zónu, kde hlavne v letnom období nájdete príjemnú atmosféru a posedenie či už na kávičke alebo zmrzline pod mohutnými stromami. Netreba zabudnúť ani na Fontánu lásky, ktorá sa od jari do jesene pravidelne rozospieva a vo večerných hodinách aj rozsvieti.

Fontána lásky v Humennom
Fontána lásky v Humennom
Potok času s fontánou - na pravo Busta Milana Rastislava Štefánika
Potok času s fontánou – na pravo pomník Milana Rastislava Štefánika

Socha dobrého vojaka Švejka

Socha dobrého vojaka Švejka sa nachádza na železničnej stanici. Socha tam stojí s dobromyseľným úsmevom a neodmysliteľnou fajkou pri studni, z ktorej románová postava spisovateľa Jaroslava Haška pri návšteve Humenného pila „znamenitú železitú vodu“. Autorom sochy je humenský sochár Jaroslav Drotár. Turistická cesta „Po stopách dobrého vojaka Švejka“ vedie z Humenného po železničnej trase cez  Radvaň nad Laborcom do poľského mesta Sanok, kde sa nachádza viacero pamiatok na počesť dobrého vojaka Švejka.

Socha dobrého vojaka Švejka
Socha dobrého vojaka Švejka na Železničnej stanici v Humennom

Valaškovský most

Valaškovský most, ktorý vedie ponad rieku Laborec, považujú mnohí Humenčania za jedinečný architektonický skvost. A právom. Masívna oceľová konštrukcia bola pospájaná rovnakou technológiou ako Eiffelova veža či Titanic. Most bol postavený v roku 1900 a má teda viac ako 116 rokov. Za viac ako sto rokov sa stal neodmysliteľnou súčasťou histórie mesta Humenné. Stavba prežila aj dve svetové vojny.

Valaškovský most v Humennom bol postavený v roku 1900
Valaškovský most v Humennom bol postavený v roku 1900

Kam na výlet do okolia Humenného

Okolie Humenného je výnimočné bohatou prírodou. Medzi najobľúbenejšie miesta na turistiku patrí napríklad oblasť Hubková a blízky vrch Humenský sokol v národnej prírodnej rezervácii. V okolí do 30km sa oplatí navštíviť  tretie najväčšie prírodné jazero Morské Oko či Sninský kameň vo Vihorlate. V lete je možnosť sa okúpať na Šírave, Domaši, Vinnom jazere alebo v BIO kúpalisku Sninské rybníky.

Vodné dielo Šírava - lokalita Medvedia hora
Vodné dielo Šírava – lokalita Medvedia hora
Rekreačná oblasť Hubková - dĺžka turistickej trasy cca 4km
Rekreačná oblasť Hubková vhodná pre bicykle a elekrické vozíky (niektoré úseky su nespevnené) – dĺžka cca 4km
Morské oko vo Vihorlatských vrchoch - pohľad z hrádze
Morské oko vo Vihorlatských vrchoch – pohľad z hrádze

Dôležité informácie:

Ak sa vám článok páčil, zdieľajte ho s kamarátmi.

Ďakujem.

About Martin Rybarčák

Rád spoznávam Slovensko z môjho elektrického vozíka, ktorý mi dáva krídla. Vo voľnom čase píšem recenzie z mojich bezbariérových ciest. Pohltilo ma SEO, WordPress a Marketing. Nahliadnite do môjho života.