Colours of Ostrava po prvý krát | Tip na festival

Colours of Ostrava - Recenzia

Už dávnejšie som od priateľov počul samé chvály na multižánrový festival Colours of Ostrava. Opisovali obdivuhodný industriálny priestor, kde sa festival odohráva, skvelý line-up, ale hlavne, dômyselnú ústretovosť voči ľuďom s hendikepom. A preto som sa rozhodol. Tento rok aj ja zažijem atmosféru tak vysoko hodnoteného festivalu, ktorý bol tento rok organizovaný od 18. do 21.júla 2018.

Ubytovanie sme začali riešiť koncom júna, zistili sme však, že už bolo neskoro. Priamo v Ostrave boli hotely a penzióny plne obsadené, alebo až príliš, neakceptovateľne predražené. Rozhodli sme sa preto ubytovať v neďalekej Opave, v bezbariérovom Hoteli Buly.

Prvý deň na Colours

Kvôli nepriaznivému počasiu sme sa rozhodli prvý deň festivalu vynechať. Na cesty sme sa preto vydali až vo štvrtok. Opäť síce hlásili počasie premenlivé a v Ostrave zamračené s prehánkami,  ďalší deň sme si ale nemohli nechať ujsť. Po malom blúdení centrom Ostravy sme predsa len našli vyhradené parkovisko pre ZŤP, ktoré bolo vzdialené len niekoľko pár stoviek metrov od hlavnej brány. Bezbariérovým podchodom, ktorým lomcovala parádna hudba pouličných umelcov a ktorá príjemne naladila na samotný festival, sme sa dostali na druhú stranu cesty a odrazu sa nám otvorilo priestranstvo plné ľudí a pozitívnej energie. Hneď sme uvideli dobre označený Infopoint Colours bez bariér, ktorý jednou s perfektných služieb festivalu. Umožňuje užiť si festivalové momenty aj ľuďom so zdravotným postihnutím. Tento rok organizátori zaistili doprovod aj osobám so zrakovým postihnutím a tlmočenie pre ľudí so sluchovým postihnutím.

Lístky sú kúpené, náramky nasadené, môžeme sa vydať v ústrety tohto čarovného miesta. Plní očakávaní sme prekročili hlavnú bránu a v tom momente nás atmosféra pohltila. Parádny industriálny areál vám hneď v prvom momente vyrazí dych. Je to skutočne perfektný nápad zorganizovať festival na takomto mieste. Cesta a chodníky boli pre elektrický vozík v pohode, niekde asfaltka, niekde len štrk, ale nikdy sme nemali problém. Tak faaaajn, trošičku nás potrápila cesta na AlcerolMital stage, na ktorom hrala väčšina našich obľúbených interpretov a po tme, večer, to už bolo trošku horšie. Ako však píšem vyššie, nikdy sme nemali problém! 🙂

Úplne prvý koncert, ktorý sme videli, bol koncert mladučkého, len 19-ročného rockového interpreta Declana McKenna na Fresh stage. Hral príjemný melodický gitarový indie pop s rockovou príchuťou. Ihneď po skončení koncertu sme sa presunuli na hlavný stage Českej sporitelne, kde sme očakávali islandskéhých rockerov zo skupiny Kaleo.

Začal pomalým bluesom, ktorý by ste čakali skôr od južanských Afroameričanov, ale v súvislosti so známou temnotou islandskej hudby to vlastne dávalo zmysel. Postupne svoje vystúpenie rozbehli a bol to teda poriadny nářez ako zvyknú hovoriť Češi! Spevák JJ Julius Son so vzhľadom pestovaného modela oblečeného do kovbojského oblečenia síce na prvý pohľad pôsobil ako člen boyband-u, ale do muziky dával naozaj všetko!

A to vo štvrtok nebolo všetko! Po skončení Kaleo sme sa vybrali na vyššie spomínaný ArcelorMital stage, vypočuť si nórsku vílu Auroru, ktorá svojim dark popom kraľovala dažďu a ostravskému publiku. Jej koncert mal skutočne neopakovateľnú atmosféru a Aurora sa svojím vystúpením radí medzi našich najväčších obľúbencov z celého festivalu. V neskorých nočných hodinách sme sa ešte poprechádzali krásne osvetleným areálom a skutočne sme stratili reč.

Druhý deň na Colours

Po namáhavom štvrtku a neskorom príchode na hotel v Opave, sme sa rozhodli doobedie dospať. Brány festivalu otvárali až v čase obeda a tak sme o nič dôležité neprišli. Plní energie sme popoludní opäť prekročili hlavný vstup a v tom momente, akoby ste sa ocitli v inom svete.  Dnes sme si dôkladnejšie prezreli celý areál a hneď, ako sme objavili príjemnú čajovňu, zasadli sme na vodnú fajku a nasávali atmošku. Tešili sme sa na večer, na obľúbenú americkú formáciu Cigarettes After Sex. Ich ambient-pop hudba bola spočiatku ľahká ako pierko a postupne získavala intenzitu.

Krátko potom nasledoval live koncert Jona Hopkinsa, ktorý v priamom prenose namiešal svoj masívny elektronický set. Live koncert dopĺňala projekcia pohoria, púšti, nebies a súhvezdí. Hopkins sa svojím vystúpením radí medzi top topov toho, čo sme na Colours videli. Neskoro v noci sme si ešte krátko vypočuli set Paula Kalkbrennera a unavení, plní dojmov sme sa opäť vydali do pod periny do Opavy.

Tretí deň na Colours

Príjemne oddýchnutí sme opäť prekročili hlavnú bránu, ktorá pomyselne oddeľuje realitu od festivalového sveta na jej druhej strane. Vydali sme sa cestou na Fresh stagu, kde sme si vypočuli americkú kapelu Lilly Amoung Clouds. Veľmi uchu lahodiaci elegantný pop v podaní mladučkej frontmanky s parádnym hlasom.

Na Fresh stagi sme ešte chvíľu pobudli a urobili sme dobre! Britský songwriter Nick Mulvay priniesol neopakovateľnú atmosféru. Aj teraz mám zimomriavky, keď počúvam jeho album už síce v pohodlí bytu, Wake Up Now, ktorý skutočne odporúčam.

Maratón úžasných hudobných interpretov sa blížil do finále. Na pláne sme mali ešte elektronickú formáciu z Islandu GusGus. Namiešali elektronický set, ktorý zakončil náš hudobný Colours. Po ich vystúpení sme sa ešte prešli areálom, posedeli sme na vodnej fajke, čosi dobré zjedli a vnútorne sa rozlúčili s festivalom.

Pár postrehov na záver

Festival Colours of Ostrava je výborne namiešaný kokteil hudby, kde si každý nájde to, čo má rád, i objaví čosi nové. Stačí sa poprechádzať areálom, od stageu k ďalšiemu a nechať sa unášať hudobnou atmosférou. Zvuk je čistý, neprebasovaný, areál tiež udržiavaný v čistote.

Bezbariérovosť

Celý areál Colours je bezbariérovy. Prispôsobené WC sú v dostatočnom množstve, čisté a udržiavané. A čerešničkou sú bezbariérové vyvýšené tribúny pri hlavnom stagei a pri stagei ArcelorMittal.

Výhody Colours bez Bariér

  • zvýhodnené vstupenky pre ZŤP
  • zvláštny vstup pre ZŤP návštevníkov pri hlavnom vchode na festival, kde sme prednostne vybavovaní
  • uzamykateľná bezbariérová WC (každý držiteľ preukazu ZŤP a ZŤP)
  • bezbariérové tribúny
  • všetky sprístupnené budovy v areáli majú bezbariérové WC a výťahy
  • bezbariérová sprcha umiestnená v budove
  • doprava v rámci mesta Ostravy bezbariérovým taxi
  • bezbariérové stanové mestečko vedľa festivalového areálu
  • rezervácia parkovacích miest
  • asistenti Colours bez bariér

Viac o Colours bez Bariér sa dozviete tu: www.colours.cz/prakticke/colours-bez-barier

FOTOGALÉRIA:

Ak sa vám článok páčil, zdieľajte ho s kamarátmi.

Ďakujem.

About Martin Rybarčák

Rád spoznávam Slovensko z môjho elektrického vozíka, ktorý mi dáva krídla. Vo voľnom čase píšem recenzie z mojich bezbariérových ciest. Pohltilo ma SEO, WordPress a Marketing. Nahliadnite do môjho života.