Recenzia: MacBook Pro Retina 15″ (Late 2013)

Recenzia Macbook pro 15 - uzivatel

Úvod

Som dlhoročný užívateľ Windowsu, ktorý si povedal: „Dosť!“ Dávam červenú plnej ploche nepotrebných súborov, aplikácií a otravným inštaláciám. Rozhodol som sa pre macOS od Apple. Už dlhšie som sa obzeral po kvalitnom Apple produkte. Uvažoval som o iMacRetina, ale možnosť odniesť si svoj počítač kdekoľvek ho budem potrebovať. Medzi horúcich adeptov patril MacBook Air a MacBook Pro. Vylučovacou metódou som kvôli rozmerom a slabšiemu hardwaru vyradil MacBook Air. Víťazom sa stal MacBook Pro s retina displejom. Tu som však veľmi zvažoval veľkosť displeja. Veľkosť 13“ sa mi pozdávala, avšak zdala sa mi príliš malá na prácu s grafikou, webovými prezentáciami a videami. Práve kvôli týmto dôvodom som sa rozhodol pre MacBook Pro 15“. Ako vieme, Apple každoročne vydáva nové MacBooky s novou konfiguráciou. Mne padol do oka model Late 2013. Obdivuhodné je, že pri MacBook-och je aj ročník 2013 stále TOP vo svojej kategórii. Po dvoch mesiacoch lustrovania rôznych inzertných portálov som natrafil na výbornú ponuku. S predajcom som sa skontaktoval a do pár dní som mal doma na svojom pracovnom stole tento krásny dizajnový kúsok. Predstavujem vám teda  Macbook Pro 15″ Late 2013 (Intel Core i7 – 2,0 GHZ, 8GB RAM, 256GB SSD).

Prvý kontakt 

Rozbalenie produktov od Apple je vždy zážitok tak ako pri iPhone, kde si Apple aj pri takejto banalite dáva záležať. V balení dostanete MacBook, samolepky, brožúrky Apple a nabíjačku MagSafe (MegSafe 2 – 85 W) s podporou magnetu tak aby ste v prípade zavadenia o kábel nestrhli aj MacBook.

Rozbaľovanie Apple produktov je vždy zážitok

Design: Krásny hliník 

Na prvý pohľad je jasné, s akým produktom máte tú česť. Krásne hliníkové telo pôsobí veľmi elegantne. Macbook má čisté tvary a nenájdete na ňom žiadne rušivé elementy. Ľahko ho od ostatných odlíšte podľa vysvieteného loga na zadnej časti. Pri verzii 15“ je vidieť aj umiestnenie reproduktorov na postranných stránkach klávesnice. Hliník pôsobí veľmi kvalitne oproti klasickým notebookom, kde sú použité obyčajné plasty. Nevýhodou hliníka je bohužiaľ jeho náchylnosť na poškriabanie a pôsobí naňho tiež okolitá zima, či teplo. Bol úplne ľadový po tom, čo som ho priniesol zvonku a chvíľu trvalo, kým sa prispôsobil izbovej teplote. Zaujal ma svojimi rozmermi:  výška 1,8 cm, šírka 35,89 cm, hĺbka 24,71 a váha 2,02 kg. Môžem potvrdiť, že to bola láska na prvý pohľad.

MacBook Pro Retina 15″ (Late 2013)
MacBook Pro Retina 15″ (Late 2013)

Klávesnica

Klávesnica je štandardná, šesťriadková. Ponúka oddelené klávesy, bez numerickej klávesnice, ktorá mne osobne chýba. Tlačidlá klávesnice sú na dotyk veľmi príjemné, zvuk písania takmer nepočuť, na rozdiel od notebooku Acer, ktorý som používal. Príjemne ma prekvapilo podsvietenie klávesnice, ktoré si môžete zapnúť a svetelnosť si môžete regulovať. Osvedčilo sa mi to hlavne vo večerných hodinách, keď už na klávesnicu kvôli tme dobre nevidíte. Klávesnica je mierne odlišná od Windows notebookov, čo viac menej súvisí s použitím operačného systému. Klasické CTRL by ste hľadali márne. Jeho funkciu na MacBooku nahrádza CMD. Klávesnicu preto hodnotím kladne, jediné, čo mi mierne prekáža je jej chlad.

Podsvietená klávesnica pôsobí elegantne najmä večer

Touchpad

Hneď pod klávesnicou nájdete asi najprepracovanejší Touchpad aký som kedy videl a s akým som mal možnosť pracovať. Podporuje veľa gest spojených s macOS. Citlivosť Touchpadu a gesta si môžete v nastaveniach podrobne prispôsobiť.

Klvalitný touchpad

Skvelý retina displej

Obrovskou výhodou MacBooku Pro je retina display s rozlíšením 2880 x 1800, na ktorý sa veľmi dobre pozerá. S podobným displejom som pracoval aj na svojom iPhone, preto som vedel, že niečo podobné ma čaká aj pri MacBooku. Jemnosť detailov vo fotkách je na vysokej úrovni. Je to jednoducho slasť pre oči a na túto kvalitu si naozaj veľmi rýchlo zvyknete. Ak sa budete rozhodovať, či „ísť do retina displeja“, určite choďte! Neoľutujete.

Excelentný Retina displej

Konektivita

V MacBooku nenájdeme klasickú CD/DVD mechaniku. Trendom je totiž napredovať a podľa môjho názoru smerujú aj tieto médiá do zabudnutia. Druhým dôvodom, prečo spomínanú mechaniku v MacBooku nenájdeme je jeho hrúbka, nakoľko sa spoločnosť Apple snaží vyrábať tieto produkty čo najľahšie a najtenšie. Ďalšou konektivitou, ktorú tu nenájdete je VGA a ethernet konektor (internet). Hneď po kúpe MacBooku som musel riešiť redukciu na USB a ethernet. Uspokojiť sa musím iba s 2 x USB 3.0, HDMI, Jack 3,5mm, 2 x Thunderbolt 2 a slot pre karty SDXC. Chýba mi ešte jedno USB, kde by som mohol pripojiť tlačiareň, alebo USB Flash. Momentálne musím vybrať ethernet kábel, alebo USB k myši.

Konektivita – MagSafe, USB, 2x Thunderbird, Jack 3,5mm

Komunikácia: WiFi, FaceTime HD

WiFi v MacBooku je slušne rýchla a dokonca ma oveľa väčší dosah. To sa niekedy môže zísť. Ja som napojený na ethernet a ten v pohode dá download až cca 19MB/s. Pri takejto extrémnej rýchlosti by môj starých Acer asi vybuchol od hlučnosti.  Pre skypovanie s rodinou je pre vás pripravená kamera s  rozlíšením 720 p.

Zvuk

Po pravej a ľavej strane sú dva reproduktory, ktoré vydávajú kvalitný zvuk. Na pozeranie filmu v izbe je to postačujúce. ja mám MacBook pripojený na  Creative reproduktory, pretože zvuk z MacBooku by mi nepostačoval.

Výkon MacBooku

Najdôležitejším dôvodom, kvôli ktorému som si zaobstaral MacBook, bol jeho výkon, ktorý potrebujem na tvorbu grafiky a renderovanie. Môj staručký Acer s Intel Core i3 mi nepostačoval na moju prácu, určite to bolo aj pre nevyladený Windows 10, ktorého som mal už plné zuby! Verzia MacBook Pro 15 (Late 2013) disponuje štvorjadrovým Inter Core i7 (Haswell) s frekvenciou 2,0 a s možnosťou automatického pretaktovania, tzv. Turbo Boost na 3,5 Ghz. Počas práce je procesor úplne tichý. Počul som ho až vtedy, keď som kopíroval väčšiu časť zálohy do MacBooku.  Pamäť v mojej verzii je 8GB DDR3L, ktorá by mi mala pri mojej práci plne postačovať. O grafiku sa stará Intel Iris 5200 Pro. Na Macbooku neplánujem hrávať hry, preto neviem povedať, ako budú fungovať.

Disk: 256GB SSD

U svojho notebooku som bol zvyknutý na 500GB SSD s rýchlym Windows štartom s dostatočným priestorom. Pri MacBooku sa musím uspokojiť iba s 256GB SSD, čo môže byť v budúcnosti problém, nakoľko už teraz som zaplnil cez 140GB (len 35GB má samotný operačný systém). Štart MacBooku je veľmi podobný, ako pri mojom staršom Acer s SSD diskom. Kto ešte nemá SSD disk tak prichádza oveľa. Pripravil som krátke video spustenia štartu môjho staršieho Acer a MacBooku. O pár sekúnd vyhráva Acer s 500GB SSD.

Acer – Intel Core i3 – 2.20 GHz – 6GB RAM – 500GB SSD vs MacBook (Late 2013) Intel Core i7 – 2,0 GHz – 8GB RAM – 256GB SSD

Výdrž

Ako vieme, pri MacBook-och sa môžeme tešiť na slušnú výdrž bateriek. Pri 15‘ MacBooku by som sa mohol dostať až na 6 až 7 hodín kancelárskej práce.

Operačný systém: macOS Sierra

Prejdime ďalšiu zásadnú záležitosť, ktorou je macOS Sierra. S týmto  systémom nemám veľké skúsenosti, no už teraz viem povedať, že ma neotravujú žiadne dotieravé aplikácie typu McAfee vo Win, hlásenia antivírusu a pod. Veľmi ma prekvapila intuitívnosť systému a jeho komunikácia s mojím iPhone. Oceňujem šikovnú aplikáciu iMovie, Dock v macOS, ktorý pomáha využívať najčastejšie používané aplikácie a mnoho iného.

macOS Sierra

macOS Sierra vs. Windows

Som dlhoročný Windowsák, ktorý si prešiel od Win XP, Win 7 až po Win 10. Počítač s Win som spočiatku využíval na hranie hier, akými boli Mafia 1, GTA San Andreas a pod.  Neskôr som svoj počítač využíval len na prácu s grafickými programami a na tvorbu webstránok. Zažil som pád systému kvôli vírusom, sekanie OS už po pol roku používania nového počítača a mnoho iných problémov, ktoré ma sprevádzali počas doby využívania Windows. Najstabilnejší sa mi pozdával XP s Win 7, ktorý mi vydržal cez štyri roky na jedno nainštalovanie. Nastal však čas na zmenu a prechod na niečo, čo ponúka prácu bez obmedzení.  Verím, že som sa rozhodol správne a že táto zmena bude pozitívna. O svojej dobrej voľbe sa presviedčam už teraz, pár dní po práci s MacBookom. Windows je celosvetovo najrozšírenejší, preto nájdete rôzne vhodné aplikácie, na aké si len zmyslíte. Na macOS budem musieť hľadať alternatívy, no tieto detaily oželiem. Pretože MacBook Pro je to, čo som hľadal.

Plusy:

 • Retina displej
 • Dizajn
 • Vysoký výkon na grafiku alebo renderovanie
 • Príjemná klávesnica s podsvietením
 • macOS s perfektným Touchpadom
 • Spojenie iPhonu s Macbookom
Mínusy:

 • Vysoká cena
 • Chýba numerická klávesnica
 • Nemožný upgrade
 • Nutná redukcia na ethernet
 • Iba 2 USB sloty, bol som zvyknutý na 3 USB

 

Technické parametre MacBook Pro Retina 15″ (Late 2013)

Konštrukcia 359 × 247 × 18 mm, 2,02 kg,
Displej Retina, 15,4″ (2 880 × 1 800 px),
Operačný systém macOS Sierra
Chipset Intel Core i7 2,0 GHz, 6MB L3 cache (Turbo Boost až do 3,2 GHz), Intel Iris 5200 Pro
Pamäť RAM: 8 GB, HDD: 256 GB SSD
Konektory 2 × USB 3.0, HDMI, Jack 3,5mm, 2 × Thunderbolt 2, slot pre karty SDXC
Dátové funkcie 3G modem: nie, Wi-Fi: 802.11ac, Bluetooth: 4.0 , NFC: nie
Výdrž cca 6 – 7 hod

About Martin Rybarčák

Rád spoznávam Slovensko z môjho elektrického vozíka, ktorý mi dáva krídla. Vo voľnom čase píšem recenzie z mojich bezbariérových ciest. Pohltilo ma SEO, WordPress a Marketing. Nahliadnite do môjho života.