Stezka v Korunách stromov | Tip na bezbariérovú turistiku | Lipno

Už ste sa niekedy prechádzali bezbariérovo v korunách stromov? O tomto som vždy sníval a keď som po prvý krát uvidel fotky zo Stezky v korunách stromov v Lipne, bol som nadšený a odhodlaný toto miesto navštíviť. Pýtate sa prečo som nedal šancu najskôr slovenskému Chodníku v Bechledovej doline? Nuž, vozičkári sa tam bohužiaľ len tak ľahko nedostanú. Jediná možnosť je ísť sedačkovou lanovkou, čo je pre ľudí na elektrických vozíkoch nereálne. Verím ale, že časom sprístupnia aj tento chodník.

Výlet Bratislava – Lipno nad Vltavou

V októbri sme sa s priateľmi rozhodli, že navštívime juhočeský kraj a pôjdeme sa pozrieť na Stezku v Lipne, ktorú sme pred tým videli len na internete. Najskôr som hľadal všetky informácie o prístupnosti pre vozičkárov, ktoré som dopodrobna rozpísané našiel na prislúchajúcej webovej stránke. Priamo v Lipne sme si rezervovali bezbariérový hotel vhodný aj pre dvoch ľudí na elektrickom vozíku. Najlepšie podmienky pre nás mal Hotel Star Lipno, ktorý okrem toho, že bol naozaj prístupný, mal ako bonus aj bezbariérový prístup na balkón s krásnym výhľadom na vodnú nádrž Lipno.

Po dlhej ceste z Bratislavy sme sa neskoro večer ubytovali vo vopred rezervovanej izbe v hoteli a unavení sme si ľahli do mäkučkých postelí naberať sily do nasledujúceho dňa. V Lipne sme sa zobudili do hmlistého jesenného rána. Samozrejme, že nás to neodradilo!  Aj napriek tomu sme sa vydali objavovať krásy prírody Lipna  a otestovať na vlastnej koži bezbariérovosť Stezky v korunách stromov.

K stezke bezbariérovým autbusom

Vzhľadom k tomu, že Stezka je na samom úpätí kopca Kramolín, hore sa dostanete iba pešo alebo lanovkou. Pre rodiny s deťmi a vozičkárov je však pristavený bezbariérový autobus s nájazdovou rampou, ktorý odchádza v pravidelných intervaloch každú hodinu. My sme sa k parkovisku dostali autom, ktoré sme na tomto miesta nechali odpočívať.

Naše kroky z parkoviska viedli priamo k informačnému stánku, kde sme sa informovali o cenách lístkov vrátené tých na autobus. Hneď, ako sme vybavili formality, sme sa pomaličky presunuli k autobusovej zastávke. Veľmi milý český pán šofér nás privítal a vyspovedal. Veď sme predsa „bratia Slováci!“ Bez problémov sme obidva elektrické vozíky nastúpili do autobusu a viezli sa úzkymi uličkami až na samý vrchol priamo k Stezke.

TIP: Nezabudnite si so sebou zobrať niečo teplé na seba, pretože hore pomerne dosť fúka. A to aj za bezchybného počasia!

Naša bezbariérová turistika sa mohla začať! Okamžite po vystúpení z autobusu nám udrela do nosa nádherná vôňa lesa a zaujímavý dizajn Stezky. Veľkou výhodou tejto atrakcie je bezbariérový prístup, čo si naozaj veľmi cením. Ešte nikdy sme neboli tak vysoko! Pod nami sme videli hromadu voňavých ihličnanov, ktoré sa pod náporom vetra hýbali sem a tam. Cestu až na samý vrchol sprevádzali rôzne odpočinkové zóny, či náučné tabule, ale aj zaujímavé drevené sochy.

Na samý vrchol schodiskovou plošinou

Ak sa chce vozičkár vydať až na samý vrchol vyhliadkovej veže, musí v závere použiť schodiskovú plošinu. Aj napriek tomu, že pri tejto elektrickej plošine bol uvedený návod na použitie, mali sme s jej obsluhou menší problém. Pomohol nám však veľmi milý mladý muž, ktorý o poschodie nižšie obsluhoval záujemcov o spustenie sa nadol tobogánom (pre vozičkárov zatiaľ neprístupne :-). Na samom vrchu na nás čakal nádherný výhľad na vodnú nádrž Lipno a na celé široké okolie. Tu už celkom dosť fúkalo ale snažili sme sa to nevnímať a kochať sa očarujúcim výhľadom na okolie.

Všetkým, ktorí majú radi prírodu a obľubujú cestovanie, odporúčam Stezku v Lipne navštíviť. Je naozaj skvelé, že takáto atrakcia je prístupná aj pre ľudí na vozíku. Je to skutočne zážitok poprechádzať sa v korunách stromov!

Historický Český Krumlov

Ďalšie dni v južných Čechách sme strávili prechádzkami a obdivovaním nádhernej jesennej prírody. Podarilo sa nám navštíviť aj prekrásny Český Krumlov, o ktorom sme toľko počuli. Konečne sme krásy tohto historického mesta mohli pocítiť aj na vlastnej koži. Výlet dopadol na výbornú a my sme stopercentne presvedčení, že sa opäť vrátime!


VLOG | Stezka v Korunách stromov

Informácie o Stezke v Korunách stromov v Lipne: 

  • Prvý chodník korunami stromov v Českej republike ponúka návštevníkom jedinečnú kombináciu zážitkov. Chodník je citlivo začlenená do krajiny v okolí Lipenského jazera. Na chodníku dlhej 675 metrov nájdete okrem jedinečnej vyhliadky zo 40 metrovej veže aj veľa dobrodružných zážitkov.
  • Prístupnosť: chodník je v celej svojej dĺžke bezbariérový a je prispôsobený jazde ako s kočíkmi, tak pre vozíčkarov, maximálne stúpanie je 2-6%. Na posledné poschodie veže sa vozickari dostanú pomocou automatickej plošiny.
  • Oficiálny web: www.stezkakorunamistromu.cz

Ak sa vám článok páčil, zdieľajte ho s kamarátmi.

Ďakujem.

About Martin Rybarčák

Rád spoznávam Slovensko z môjho elektrického vozíka, ktorý mi dáva krídla. Vo voľnom čase píšem recenzie z mojich bezbariérových ciest. Pohltilo ma SEO, WordPress a Marketing. Nahliadnite do môjho života.