Vozičkári vo filme (11 skvelých filmov)

Vozičkári vo filme (11 skvelých filmov)

Prinášam vám svoj osobný zoznam top filmov, v ktorých hlavnú rolu zastáva zdravotne postihnutý človek. Silné životné príbehy, mnohé z nich natočené podľa skutočných udalostí sa vám určite zapáčia. Filmy som schválne neoznačoval číslami, pretože všetky rozhodne stoja za to! Spravte si teda pohodlie, vyložte si nohy a sledujte tie, ktoré ste ešte nevideli 😉

The Finishers (2013)

Julien sníva o dobrodružstve a adrenalíne, je však pripútaný na invalidný vozík. Napriek tomu sa mu podarí presvedčiť otca, aby sa s ním zúčastnil triatlonu Ironman v Nice, jedného z najťažších športových závodov na svete. Urobia všetko preto, aby sa spolu priblížili tomuto nesplniteľnému snu.

P.S.: Vo filme vidieť krásnu prírodu, ktorej sekunduje príjemný soundtrack.

The Theory of Everything (2014)

Príbeh začína v roku 1963, kedy má dvadsaťjedenročný Stephen Hawking, študent kozmológie na Cambridge, našliapnuté ku skvelej budúcnosti. Spolužiaci aj profesori ho úplne zbožňujú, rovnako ako krásna Jane, ktorá na tej istej škole študuje umenie. On na oplátku zbožňuje ju. Keď však v osobnom aj v profesijnom živote stojí na pomyselnom vrchole, zažije nemilosrdný pád. Doslova. Lekárske vyšetrenia po jednom z mnohých jeho “nešikovných” pošmyknutí, vyriekne drsnú diagnózu – neliečiteľnú amyotrofickú laterálnu sklerózu, postupné ochrnutie nervového systému, ktoré do dvoch rokov skončí smrťou. Lenže Jane a Stephen sa osudu vzoprú. Vezmú sa a snažia sa viesť normálny život. On si chorobu nepripúšťa a dokončuje si doktorát. Ona ho všemožne podporuje, často až za hranicou sebaobetovania. Čím viac sa blíži predpokladaný koniec, tým hektickejšie sa obaja snažia žiť… Vďaka citlivej réžii držiteľa Oscara Jamesa Marsha a fantastickým presným výkonom Eddieho Redynea a Felicity Jones sa budete môcť presvedčiť o tom, že zázraky sa dejú aj vedcom, ktorí na ne neveria.

Inside I’m Dancing (2004)

Príbeh 24 ročného Michaela s mozgovým ochrnutím, ktorý dlhodobo žije v domove pre zdravotne postihnutých “Carrigmore” vedenom impozantnou Eileen. V jeho živote nastane zlom, keď sa do domova prisťahuje rebel Rory O’Shea. Michael s úžasom zistí, že rýchlo hovoriaci Rorry, ktorý môže pohybovať iba svojou pravou rukou, rozumie jeho skoro nezrozumiteľnej reči. Roryho dynamická povaha zapáli v Michaelovi oheň a predstaví mu úplne nový svet v “Carrigmore”…

The Revised Fundamentals of Caregiving (2016)

Ben prežil veľkú osobnú tragédiu a stratu. Aby sa z nej dostal, rozhodne sa, že bude pracovať ako opatrovateľ. Jeho prvým klientom sa stane 18ročny Trevor, ktorému ani svalová dystrofia nebŕani prejavovať svoju hlučnú povahu. Máme tu dvoch hrdinov: jeden je paralyzovaný citovo, druhý telesne. Spoločne sa vydávajú na cestu aby hľadali priateľstvo a nádej.

The Magic of Belle Isle (2012)

Známy spisovateľ Monte Wildhorn (Morgan Freeman), pripútaný na invalidný vozík, po smrti manželky prepadne alkoholu a prestane písať knihy. Vďaka synovcovi však strávi jedno výnimočné leto na starej chate na brehu jazera a zoznámi sa s rodinou od susedov – s atraktívnou osamotenou matkou a jej troma mladými dcérami, ktoré mu pomôžu nájsť stratenú inšpiráciu a obnoviť chuť do písania románov.

The Intouchables (2012)

Ochrnutý bohatý aristokrat Philippe si za svojho nového opatrovateľa vyberie Drissa – černošského mladíka zo sídliska, ktorého práve prepustili z väzenia. Napriek obrovským rozdielom medzi nimi ich spojí nedotknuteľné a bláznivé priateľstvo, vďaka ktorému obaja dokážu veľké veci v tejto komédii o tom, že ani ochrnutý človek nemusí stratiť zmysel života a toto zistenie mu môže sprostredkovať tá najmenej pravdepodobná osoba. Nedotknuteľní sa stali najúspešnejším európskym filmom posledných dvoch desaťročí.

Hasta la vista! (2011)

Philip, Lars a Jozef sú čerství tridsiatnici, ktorých spája slabosť pre dobré víno a krásne ženy. A ešte niečo: každý z nich je stále panic. So svojím stavom sú však odhodlaní čo nevidieť skoncovať a vydávajú sa preto na púť slnečným Španielskom. Tentoraz ich v ceste za vytýčeným cieľom nemôže už nič zastaviť. Dokonca ani ich telesné hendikepy: jeden z nich je totiž nevidiaci, druhý na vozíku a ten tretí celkom ochrnutý.

Láska bez bariér (2018)

Jocelyn predstavuje presne ten prototyp muža, ktorý sa snaží oklamať a uloviť každú ženu, ktorá okolo neho treba len prejde a stojí za hriech. Používa základné postupy: vyťahuje sa, pretvaruje sa a predovšetkým neustále klame. A keď ho náhodou pristihne nová susedka Julie v situácii, keď zrovna sedí na invalidnom vozíku po matke, a chce o neho začať starať, jeho srdce zajasá. Repertoár svůdnických postupov si práve rozšíril o nový trik a navyše sa vďaka nemu zoznámil s krásnou ženou. Ale všetko sa skomplikuje, keď prijme jej pozvanie na obed k rodičom. Stretne sa tu totiž s Júliin sestrou Florence. Čo by v inej situácii určite uvítal, lenže aj ona sedí na vozíku. Bohužiaľ sa oproti nemu z neho nedokáže len tak zdvihnúť. A Jocelyne sa prihodí to, čo nečakal. Beznádejne a romanticky sa do Florence zamiluje. Ale ako jej má prezradiť, že im na prechádzku stačí len jeden vozík?

The Sessions (2012)

Od detstva ochrnutý a na pľúcne respirátor odkázaný básnik a novinár Mark O’Brien znovu a znovu prekonáva nepriazeň osudu. Teraz, v tridsiatich ôsmich rokoch, ale čelí doteraz najväčšej výzve: túži prísť o panictvo. Pomôže mu krásna terapeutka, sympatický kňaz a jeho vlastné bezodný zmysel pre optimizmus a humor.

Margarita with a Straw (2014)

Leila má rovnaké túžby ako každý teenegerov, ale keďže utrpela detskou mozgovou obrnou, je pripútaná na invalidný vozík a trpí rečovú vadou. Aj napriek tomu sa snaží žiť naplno. Pri akýchkoľvek snahách začleniť sa do spoločnosti sa však stretáva buď s ignoranciou, alebo s nechcenú ľútosťou. Veľká zmena príde so štipendiom na školu v New Yorku. V momente, keď ona sama zažíva najkrajšie obdobie svojho života, ju zasiahne strata najbližšieho človeka. Film veľmi otvorene, intímne a sviežo odhaľuje život postihnutej Leily.

Kills on Wheels (2016)

Dvadsaťročný vozíčkar Zoli sa spolu so svojim telesne postihnutým kamarátom spojí s bývalým hasičom, ktorý je tiež pripútaný na invalidný vozík, a dajú sa do služieb mafie, čoby gang nájomných vrahov. Ako to už však v živote býva, skutočnosť je o niečo prozaickejšia … Maďarský režisér Attila Till v tejto originálnej, akciou nabitej komédii obratne prelína realitu s fantáziou a prináša nenásilným spôsobom vhľad do životov hrdinov, žijúcich na okraji spoločnosti a túžiacich po veciach, ktoré sú pre ľudí bez postihnutia samozrejmosťou.

zroj: csfd.cz

About Martin Rybarčák

Rád spoznávam Slovensko z môjho elektrického vozíka, ktorý mi dáva krídla. Vo voľnom čase píšem recenzie z mojich bezbariérových ciest. Pohltilo ma SEO, WordPress a Marketing. Nahliadnite do môjho života.