Vozičkári vo filme (7 skvelých filmov)

Vozickari vo filme. 7 skvelých filmov pre inspiráciu
Vozičkári vo filme (7 skvelých filmov)
5 (100%) 4 votes

Prinášam vám svoj osobný zoznam top filmov, v ktorých hlavnú rolu zastáva zdravotne postihnutý človek. Silné životné príbehy, mnohé z nich natočené podľa skutočných udalostí sa vám určite zapáčia. Filmy som schválne neoznačoval číslami, pretože všetky rozhodne stoja za to! Spravte si teda pohodlie, vyložte si nohy a sledujte tie, ktoré ste ešte nevideli 😉

The Finishers (2013)

Julien sníva o dobrodružstve a adrenalíne, je však pripútaný na invalidný vozík. Napriek tomu sa mu podarí presvedčiť otca, aby sa s ním zúčastnil triatlonu Ironman v Nice, jedného z najťažších športových závodov na svete. Urobia všetko preto, aby sa spolu priblížili tomuto nesplniteľnému snu.

P.S.: Vo filme vidieť krásnu prírodu, ktorej sekunduje príjemný soundtrack.

The Theory of Everything (2014)

Príbeh začína v roku 1963, kedy má dvadsaťjedenročný Stephen Hawking, študent kozmológie na Cambridge, našliapnuté ku skvelej budúcnosti. Spolužiaci aj profesori ho úplne zbožňujú, rovnako ako krásna Jane, ktorá na tej istej škole študuje umenie. On na oplátku zbožňuje ju. Keď však v osobnom aj v profesijnom živote stojí na pomyselnom vrchole, zažije nemilosrdný pád. Doslova. Lekárske vyšetrenia po jednom z mnohých jeho “nešikovných” pošmyknutí, vyriekne drsnú diagnózu – neliečiteľnú amyotrofickú laterálnu sklerózu, postupné ochrnutie nervového systému, ktoré do dvoch rokov skončí smrťou. Lenže Jane a Stephen sa osudu vzoprú. Vezmú sa a snažia sa viesť normálny život. On si chorobu nepripúšťa a dokončuje si doktorát. Ona ho všemožne podporuje, často až za hranicou sebaobetovania. Čím viac sa blíži predpokladaný koniec, tým hektickejšie sa obaja snažia žiť… Vďaka citlivej réžii držiteľa Oscara Jamesa Marsha a fantastickým presným výkonom Eddieho Redynea a Felicity Jones sa budete môcť presvedčiť o tom, že zázraky sa dejú aj vedcom, ktorí na ne neveria.

Inside I’m Dancing (2004)

Príbeh 24 ročného Michaela s mozgovým ochrnutím, ktorý dlhodobo žije v domove pre zdravotne postihnutých “Carrigmore” vedenom impozantnou Eileen. V jeho živote nastane zlom, keď sa do domova prisťahuje rebel Rory O’Shea. Michael s úžasom zistí, že rýchlo hovoriaci Rorry, ktorý môže pohybovať iba svojou pravou rukou, rozumie jeho skoro nezrozumiteľnej reči. Roryho dynamická povaha zapáli v Michaelovi oheň a predstaví mu úplne nový svet v “Carrigmore”…

The Revised Fundamentals of Caregiving (2016)

Ben prežil veľkú osobnú tragédiu a stratu. Aby sa z nej dostal, rozhodne sa, že bude pracovať ako opatrovateľ. Jeho prvým klientom sa stane 18ročny Trevor, ktorému ani svalová dystrofia nebŕani prejavovať svoju hlučnú povahu. Máme tu dvoch hrdinov: jeden je paralyzovaný citovo, druhý telesne. Spoločne sa vydávajú na cestu aby hľadali priateľstvo a nádej.

The Magic of Belle Isle (2012)

Známy spisovateľ Monte Wildhorn (Morgan Freeman), pripútaný na invalidný vozík, po smrti manželky prepadne alkoholu a prestane písať knihy. Vďaka synovcovi však strávi jedno výnimočné leto na starej chate na brehu jazera a zoznámi sa s rodinou od susedov – s atraktívnou osamotenou matkou a jej troma mladými dcérami, ktoré mu pomôžu nájsť stratenú inšpiráciu a obnoviť chuť do písania románov.

The Intouchables (2012)

Ochrnutý bohatý aristokrat Philippe si za svojho nového opatrovateľa vyberie Drissa – černošského mladíka zo sídliska, ktorého práve prepustili z väzenia. Napriek obrovským rozdielom medzi nimi ich spojí nedotknuteľné a bláznivé priateľstvo, vďaka ktorému obaja dokážu veľké veci v tejto komédii o tom, že ani ochrnutý človek nemusí stratiť zmysel života a toto zistenie mu môže sprostredkovať tá najmenej pravdepodobná osoba. Nedotknuteľní sa stali najúspešnejším európskym filmom posledných dvoch desaťročí.

Hasta la vista! (2011)

Philip, Lars a Jozef sú čerství tridsiatnici, ktorých spája slabosť pre dobré víno a krásne ženy. A ešte niečo: každý z nich je stále panic. So svojím stavom sú však odhodlaní čo nevidieť skoncovať a vydávajú sa preto na púť slnečným Španielskom. Tentoraz ich v ceste za vytýčeným cieľom nemôže už nič zastaviť. Dokonca ani ich telesné hendikepy: jeden z nich je totiž nevidiaci, druhý na vozíku a ten tretí celkom ochrnutý.

zroj: csfd.cz

About Martin Rybarčák

Rád spoznávam Slovensko z môjho elektrického vozíka, ktorý mi dáva krídla. Vo voľnom čase píšem recenzie z mojich bezbariérových ciest. Pohltilo ma SEO, WordPress a Marketing. Nahliadnite do môjho života.