Ako optimalizovať video pre YouTube | SEO Návod

Ako optimalizovať video na YouTube - SEO Návod

V predošlom článku sme si rozobrali ako spraviť SEO pre webstránku. Vedeli ste, že optimalizovať treba aj videá na YouTube? Áno aj odtiaľ sa dá zlepšovať branding vašej webstránky alebo meno firmy. Ak budete mať dobre optimalizované YouTube videá tak je veľmi pravdepodobné, že vaše video sa môže zoradiť cez kľúčové slová v priamom vyhľadávaní v google.

Prečo práve YouTube?

Lebo YouTube je tiež vyhľadávač a to dokonca druhý najväčší. Nájdete tam rožné návody, reklamy, vlogy, klipy atď. Ak nemáte dobre optimalizované video na YouTube, môže byť úspech vášho videa ohrozený. Nahrať video na YouTube a veriť, že „však ono sa to už nejak rozšíri“ je naivné. Ľudia chcú pozerať videá. No ako zaistiť, aby pozerali práve tie vaše? Poďme si to prejsť krok po kroku.

Názov súboru:

Už pri nahrávaní by ste mali myslieť na vhodný názov videa s vašim kľúčovým slovom, ktorý popisuje samotné video.

Názov videa: 

Ako optimalizovať videá pre YouTube
Ako optimalizovať videá pre YouTube

Zahrňte kľúčové slová do názvu videa a napíšte ho tak, aby ste zaujali. YouTube ponúka 100 znakov, radšej sa snažte názov skrátiť na 70 znakov. Namiesto použitie pomlčky medzi kľúčovými slovami je dobre použiť zvislú čiarku. Nezabudnite že chcete názvom video zaujať.  Môžete to skúsiť niekoľkými rôznymi spôsobmi. Treba cez ľudskú zvedavosť. Dajte ľuďom v názve prísľub, že sa niečo zaujímavé dozvedia, položte otázku, na ktorú jednoducho budú chcieť poznať odpoveď.

Popis videa:

Ďalšie veľmi dôležitý aspekt pre optimalizáciu. Nezabudnite do neho zahrnúť kľúčové slová a bližšie popísať, čoho sa video týka. Hoci môžete napísať až 5000 znakov, myslite na to, že sa vo vyhľadávaní objaví iba prvých 157 z nich. Nezabudnite na začiatok popisu pripojiť tiež URL odkaz na váš web. Taktiež priložte linky na odber vášho YouTube kanálu alebo odkaz na Facebook a Instagram.

Tagy:

Pridajte k vášmu videu 10 až 20 tagov, ktoré budú obsahovať kľúčové slová z názvu a popisu videa. Tieto heslá výrazne zvyšujú dohľadateľnosť videa. V prípade, že napríklad zverejňujete návod, ako ako navariť hovädziu polievku, charakterizujte vaše video týmito kľúčovými slovami: Ako upiecť bábovku, Recept bábovka, Bábovka pečenie. Ako navariť hovädziu polievku, recept polievka alebo hovädzia polievka postup.

Vyberte kategóriu: 

Pre výber kategórie kliknite na pokročilé nastavenia a potom vyberte vhodnú kategóriu. Ak publikujete videá jedného typu, kategória (napr. Vzdelávanie a výučba), tak môžete v predvolenom nastavení túto kategóriu vybrať pre celý Váš kanál.

Pridajte k videu karty:

Karty umožňujú pridať do videa interaktívne prvok. Karty môžu podľa svojho typu obsahovať vlastné obrázky, nápisy, ale aj výzvy na akciu. Do jedného videa môžete pridať až päť kariet. Pomocou karty môžete tiež odkázať návštevníka na konkrétnu adresu URL zo zoznamu povolených webov. Aby ste mohli odkazovať z Vašich videí na Váš web, musíte tento web najprv pridružiť k YouTube účtu. To vykonáte v rozšírenom nastavení kanálu.

Vyberte si pekný náhľad videa:

Nezabudnite vybrať nejaký pekný náhľad videa, ktorý vygeneruje YouTube. Alebo odporúčam si vytvoriť vlastný thumbnail, ktorý môže zaujať vašich zákazníkov.

Tvorte playlisty:

Playlisty a ich metadáta pomáhajú lepšie definovať obsah videa a pomáhajú pre lepšie umiestnenie vo vyhľadávaní.
YouTube používateľom v odporúčaných videách rád ponúka tá, ktorá sa nachádza v rovnakom playlistu, ako to, ktorý práve sledujete. Playlist užívateľovi automaticky prehráva všetky v ňom obsiahnutá videa, kým je divák nezastaví. Zvýšite tak pravdepodobnosť, že jedna osoba si pozrie viac obsahu.

Nezapomínajte na sociálne siete:

Obrovský vplyv na ranking videí má samozrejme počet zhliadnutí, likov, komentárov alebo pridanie videí do obľúbených. Snažte sa preto vaše videá čo najviac podporiť prostredníctvom sociálnych sietí, webov alebo mailingových kampaní. Rýchle odpovede na komentáre u vašich videí tiež pomáhajú


Ak sa vám článok páčil, zdieľajte ho s kamarátmi.

Ďakujem.

About Martin Rybarčák

Rád spoznávam Slovensko z môjho elektrického vozíka, ktorý mi dáva krídla. Vo voľnom čase píšem recenzie z mojich bezbariérových ciest. Pohltilo ma SEO, WordPress a Marketing. Nahliadnite do môjho života.